Achievements

HACKATHON

  • Anshad S(S8 CSE)
  • Akhil Krishnan R(S8 CSE)
  • Jaseem Shahal(s8 EEE)
  • Anandhu A(S8 CSE)
  • Abhirami Sudhan(S8 CSE)
  • Nidhin Shiju(s4 CSE)
      A. Nikhil Narayanan (Mentor 1)
      B. Vishakh (Mentor 2)

Above Team got selected for HACKATHON In which 7000 teams send their solutions, and they selected one of the best 60 teams all over India. Our team is the only one team in HACKATON representing Kerala (under AICTE affiliated colleges).

Now they are selected as one of the best 15 teams all over India under AICTE.

University Exam Result Toppers of CSE (Except S1 CSE KTU Results Topper)

S6 CSE : Shweta J Naik
(s3 Topper):- 7.88
S6 CSE : Divya S
(s4 Topper):- 8.29
S4 CSE :Lincy K S
(s2 Topper):- 8.1
S8 CSE :Divya L Jeevan
(S6 Topper ): 7.67
S8 CSE :Abhirami S
(S5 Topper ): 7.86

Faculty Achievements

Result (>70%)
Sl. No Faculty name Achievements Photo
1 Mrs Ramani K 97.9% RESULT FOR DESIGN & ENGINEERING IN S2 CSE (No Failures, 1 Student absent for exam)
2 Dr Sujatha R 73.91 % IN CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY (S8 CSE) FOR 2012-2016 BATCH
3 Mrs Smitha Krishnan 73.91 % IN CRYPTOGRAPHY AND NETWORK SECURITY (S8 CSE) FOR 2012-2016 BATCH
4 Mr Jithin Jacob 86.96% IN MULTIMEDIA SYSTEMS AND DATA COMPRESSION (S7 CSE) FOR 2012-2016 BATCH
5 Mr Sumod Sundar 78.57% IN NEURAL COMPUTING(S7 CSE) FOR 2012-2016 BATCH 71.7 IN Object Oriented Techniques (S4 CSE) FOR 2014-2018 BATCH.
Second Rank in M.Tech. Network Engineering in MG University 2016
ANTU RAJ S

S8 CSE ACHIEVEMENTS

Sithara S and Reshma U were qualified for HR section on pivot systems.
Sithara S
Reshma U
Jithulal B achieved second position on the aptitude test conducted by fresher’s world.
Jithulal B
14 Students were shortlisted in placement drive organized by Drizee software solutions. (Mohammed Felsi S,Jervin Fabian Periera,Akhil Krishnan,Deepu MS,Archana Suresh,Vijitha Vijayan,Anjali Suresh Babu,Shibina N,Reshma U,Hamna,Sifna,Reshma Regunath,Renjitha R)
Sithara S,Divya L Jeevan,Reshma U,Vishnu M,Akhil Krishnan were qualified to attend placement drive on Softnotion and Optiologic.
Akhil Krishnan was selected as the kalaprathibha on arts fest 2K16
Akhil Krishnan
Kavya Das achieved second position in 800m race on sports
Kavya Das
Abhijith Ullas and Vishnu M are shortlisted for Infocom Placement Drive
Abhijith Ullas
Vishnu M

S6 ACHIEVEMENTS

Team (Adarsh K, Kailas V, Vidya S, and Sarath S Kumar) got 3rd prize for National ROBORAVE which was conducted at ROBOTOVATE INDIA. And they are selected for international level competition which will be held at China.
Kailas V got First prize for Polyglot Programming competition held at VIT Campus
Kailas V
Kailas V, Vidya S, Adarsh K, shwetha J naik, Meghna D and Devu P S and Roshni P U Participated techfest GRAVITAS held at VIT.
Vidya S and Aneesh G got first prize for the event “That’s my spot” as part of Techfest “TATHWA” conducted by NIT Calicut
Vidya S, Aneesh G and Adarsh K, Roshni K U and Sarath S Kumar Participated techfest TATHWA” conducted by NIT Calicut
Kailas V was invited to participate facebook developers meet held at Cochin on September 2016.
Dilu Madhu got first prize for chess competition on women’s day celebration
Dilu Madhu
Kailas V and Mohammed Jassim got selected for ANGEL HACK GLOBAL HACKATHON SERIES held at Manipal.

START UP (IEDC cell UKFCET)

SHARK BYTE
  • Adarsh K,
  • Kailas V ,Vidya S
  • Sarath S Kumar
  • shwetha J naik
  • Meghna D
  • Devu P S
  • Mohammed Jassim
FUSTOME
  • Aneesh G
  • Deekshith G
  • Rahul Krishnan
  • Midhun M R
TECHPHILES
  • Sajitha
  • Pooja Mahesh
  • Reshma Raju
  • Gayathry A S
  • Pavathy S
  • Parvathy A
  • Feba F
  • Anusree M
  • Challenge C L

S4 ACHIEVEMENTS

#include
  • Nidhin Shiju,
  • Rahul
  • Anand Sagar
  • B Ananthu
  • Tony Aloysious
  • Yazar
  • Nizamudeen
  • Shanu Thomas
  • Sabira
Cataliizt creations
  • Emil Joseph
  • shaju Suresh
  • Ruksana
  • Saurav
  • Sivan
  • Sreehari
Following teams participated at Workshop at Barton Hill (BRAIN WAVE ROBOTICS)
  • Team 1: Rahul, Midhun, Nidhin Shiju, Anand Raj, Ashik, Shanu
  • Team 2: Toney Aloysius B. Ananthu, Yazar, Anand sagar, Abhiram
  • Team 3: Email Joseph &other college students.
CSI Kerala Convention at Sreebudha College of engineering
  • Members: Rahul, Midhun, Anand Raj, Nidhin Shiju Shanu, Ashik, Saurav, Nizamudeen
  • 2nd prize: Nizamudeen, Rahul
  • 3rd prize(code debugging): Nidhin Shiju
Sixth sense robotics workshop at UKFCET (Inter college)
First prize winners: Shaju Suresh, Emil Joseph, Nizamudeen, Mumthas, Shamin, Ruksana Second prize winners: Nidhin, Shanu, Rahul, Midhun, Anand Raj, Ashik
IIT Madras (ROBOTICS) Got 5th Position
Members: Rahul, Midhun, Anand Raj, shaju Suresh, Emil Joseph, Nizamudeen, Ashik, Nidhin Shiju, Shanu
Tech fest at NIT Calicut (THATHVA 16) Team ( Sivan, Emil Joseph, Ruksana) Participated
Football university players: Nidhin Shiju, Saurav Mohan
Cricket university players: Toney Aloysious, Yazar, Nidhin Shiju

S2 ACHIEVEMENTS

Sushant Kumar participated in NSSPENTA, Thrissur Selected as web site designer for NSS
Akhil A,Ashik S B,Meenu Ramesh,shilpa P M and Aswin Raj participated in IEEE IGNITE 2.0 held at College of Engineering Adoor
Hari govind and Chandu attended 3D printing workshop at Marian college of Engineering.
All Rights Reserved at UKF College of Engineering & Technology 2017.
Powered by INTUISYZ